Co je koronavirus?
Označení koronavirus se používá pro jakýkoli virus, patřící do podčeledi Coronaviridae. Jde o souhrnné označení pro čtyři čeledi virů, které způsobují onemocnění s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty. Ale také závažnější choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).

Jak poznám, že jsem nakažen?
K hlavním příznakům tohoto onemocnění patří zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy a únava a bolest hlavy. Ne však každý s těmito příznaky je nakažen koronavirem. V takovýchto případech je nutné racionálně zvážit, zda jste mohli přijít s nákazou do kontaktu.

Co je dušnost?
Dušnost je charakterizována subjektivně vnímanými problémy s dýcháním. Pacient má pocit tíže na prsou nebo nedostatku vzduchu, obtížně se mu dýchá.

Jaké skupiny obyvatel jsou nejohroženější?
Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Také to zatím vypadá, že pro těhotné ženy riziko zvýšené není. Ukázalo se, že i u dětí je zatím, podle dostupných informací, virus snášen dobře.

Jak se onemocnění COVID-19 přenáší?
Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je cca dva až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a objevují se i projevy kašle.

Kudy do lidského těla virus proniká?
Nejčastějšími cestami, kudy vnikají viry do lidského těla, jsou sliznice, tedy ústa, nos a také oči. Tato místa pro viry představují otevřenou bránu, právě na obličej si saháme nevědomky prakticky neustále. Doporučení expertů zní vědomě se těmto dotekům vyhýbat.

Charita v litoměřické diecézi: Potřeba pomáhat sílí

Charita v litoměřické diecézi: Potřeba pomáhat sílí

Šití roušek napříč službami. Napříč Charitami. Nedostatek ochranných pomůcek. Nákupy potravin a léků seniorům. Některé Charity řeší personální obsazení, přesto touha a potřeba pomáhat sílí. Tak by se ve stručnosti dala shrnout aktuální situace v litoměřické diecézi.

Krizová telefonní čísla

Krizová telefonní čísla

Potřebujete pomoc a nevíte, kam se můžete obrátit?

Někteří z Vás se dostali do tíživé životní situace a neví si s ní sami rady. Jsme tu pro Vás.

 

Zde uvádíme několik telefonních čísel, které by se Vám mohly hodit:

Charita nabízí lidem také pomoc pro duši

Charita nabízí lidem také pomoc pro duši

Řada lidí teď tráví většinu času doma, případně se přesouvá pouze mezi prací a domovem. Někteří se tak ocitli v sociální izolaci, což se může odrazit na psychice a následně i na jejich fyzickém zdraví. Jiní zase nově tráví většinu dne v nevelkém prostoru s vícečetnou rodinou, a tak mohou čelit nezvyklým situacím a problémům od ponorkové nemoci až po domácí násilí. Charita proto zveřejňuje přehledný seznam krizových linek a dalších míst, kde je možné hledat psychickou nebo i duchovní podporu.

Domácí zdravotní péče: Pro naše pacienty jsme tu stále

Domácí zdravotní péče: Pro naše pacienty jsme tu stále

Ochranného materiálu je všude kritický nedostatek. Slyšíme o tom ze všech stran. Ne jinak je to i u domácí zdravotní péče. Svou práci mohou sestry v terénu vykonávat díky svým zásobám. Nejkritičtější nedostatek je roušek. Respirátory nejsou vůbec. Rukavice, dezinfekce, návleky postupně dochází. "Věříme, že nám objednaný ochranný materiál dorazí co nejdříve. Nutně potřebujeme zejména respirátory a roušky. S materiálem šetříme, jak se dá, abychom naše klienty a pracovnice nevystavili žádnému riziku," říká vedoucí Charitní ošetřovatelské služby v Mladé Boleslavi Pavlína Šimková.

Můžete nějak pomoci Charitě? Ozvěte se nám

Můžete nějak pomoci Charitě? Ozvěte se nám

Chcete pomoci Charitě a lidem, o které se stará? Jste zdravotní sestra v důchodu či aktuálně působící mimo obor, student nebo studentka medicíny, případně chcete zkrátka pomoci jako dobrovolník? Jste psycholog, který by mohl telefonicky pomoci lidem v napjaté situaci? Umíte sehnat dezinfekci nebo podpořit její nákup finančně? Umíte ušít roušku?

Poděkování

Poděkování

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se zapojují do šití roušek. Díky Vám můžeme chránit naše pracovníky ve službách i jejich klienty. Roušky putovaly i na ARO litoměřické nemocnice. DĚKUJEME!

Velmi si toho vážíme!

Upozornění: Omezení provozu Diecézní charity Litoměřice

Vážení klienti, přátelé charitního díla, 

s platností od 23. 3. 2020 bude možné naše pracovníky kontaktovat POUZE po mobilním telefonu.

Děkujeme za pochopení.

Charita vyzývá: Pojďme všichni nosit roušky!

Charita vyzývá: Pojďme všichni nosit roušky!

Všichni se teď přesouváme jen mezi prací, domovem a obchody s jídlem. Další krok, který bychom měli společně udělat, je začít nosit roušku. Třeba tu ušitou doma. Nebo klidně šátek či šálu. Důležité je mít na veřejnosti zakrytý nos a ústa.

Upozornění: Omezení služeb Diecézní charity Litoměřice

Vzhledem k mimořádné události přistupuje Diecézní charita Litoměřice k těmto opatřením:

Šatník je až do odvolání UZAVŘEN. 

Poradenské centrum Litoměřice poskytuje své služby POUZE po telefonu nebo e-mailu. 

Tel.: 416 733 487, e-mail: poradenske.centrum@ltm.charita.cz.

 

Děkujeme za pochopení. 

 

Farní charita Litoměřice, bere vše zodpovědně

Farní charita Litoměřice, bere vše zodpovědně

Farní charita Litoměřice, bere vše zodpovědně. V souvislosti s rizikem šíření koronaviru, který způsobuje onemocnění COVID-19, se každý den mění.

Tříkrálová sbírka 2023
Dárcovské konto
 

Charitní šatník je do odvolání UZAVŘEN.

Naše pracovníky je od 23. 3. 2020 možné kontaktovat POUZE na mobilním telefonu.

 

Děkujeme za pochopení.

 
 

Nepřijímáme věci do šatníku!

Velmi si vážíme toho, že se snažíte pomoci. V současné době je však náš charitní šatník uzavřený a naše skladovací prostory jsou již nyní plné.

Prosíme, abyste nám věci nevozili.

Děkujeme za pochopení.